„Благодаря от сърце на всички дарители, доброволци, съмишленици, които обединиха силите си и помогнаха на Шипка и шипченци да се справят с пораженията от опустошителната градушка“, тези думи повтаряше кметът на Шипка Василка Панайотова, която се отчете за всичко получено и разходвано за възстановяването на града след бедствието на 13 юни т.г. Строителни предприемачи, фирми, граждани с лични средства, политически сили, организации са се отзовали на призива на Медийна група „Вис Виталис“ под мотото „В помощ на Шипка“. Институциите в лицето на Община Казанлък, Държавно горско стопанство, Районната противопожарна служба са сред първите, отзовали се на помощ. Над 300 доброволци се включват в разчистването на града. Сред най-активните дарители са Коалиция „Алтернативата на гражданите“ и „Арсенал“, оказали подкрепа на семейството на Боян Чуканов, работник в отдела по озеленяване в „Арсенал – 2000“.
Днес, само 4 месеца след преживения ужас, Шипка е още по-хубава, подредена и чиста, казва кметът на града. „Този добър резултат се дължи на факта, че бяхме обединени и без разлика в политическа принадлежност, етнос, религия, възраст, всеки се включи и ни подкрепи. За 4 месеца в Шипка се случиха чудеса“, коментира още тя.
Доброто особено силно се прояви спрямо едно семейство, което сякаш е живяло десетки години извън времето. Къщата на семейство Чуканови, построена през 1883 г., не само бе ремонтирана със средства на десетки дарители, но на практика бе създаден чисто нов дом, с кухня, със стаи с подходящи мебели и удобства, с вътрешна баня и тоалетна, каквато тук никога не е имало, с изградена нова водопроводна и канализационно система… Близо 100 хиляди лева са стрували ремонтните дейности и обзавеждането на този дом, където живее четиричленно болно семейство, в което само Боян работи.
По информация на кмета на Шипка, от 321 молби за помощ от Агенцията за социално подпомагане, са били уважени 117 и хората са получили между 200 и 800 лева. Но от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към момента няма отговор – там в срок са били подадени 349 заявления. Все още за бедствието напомня гората над Шипка, като 698 декара са най-засегнати от градушката. Има изготвен план и предстои залесяване, за което отново Шипка ще разчита на хора с големи и добри сърца.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!