Между 20 и 40 лв. на ден струва гледането на деца в начална училищна възраст в летните занимални на Казанлък тази ваканция. От година на година те стават все по-търсени, споделят техните домакини – читалища, школи, образователни центрове и фирми за организация на детски партита. Причината за големия интерес е невъзможността на родители и близки да се грижат за децата от 7 до 11 години, които напускат всяко лято училище от 1-и юни до 15-и септември. Деца в тази възраст по закон не бива да бъдат оставяни сами, а възрастните в семейството просто са на работа през деня, включително баби и дядовци.
Лято 2024 в Казанлък регистрира поне две нови занимални за деца от първи до четвърти клас. Записването на учениците става след трудна класация още през април и май. Групите са максимум от 15-20 деца, а напливът е голям. Заниманията на децата са изключително разнообразни, осигурява се целодневно обгрижване и обяд. В Казанлък се предлагат и почасови занимания, най-често в културните общински институти – библиотека, галерия, музеи.
20-25 деца посещават всеки ден групата в НЧ „Възродена Искра - 2000“, съобщава председателят Николай Александров. Кандидатстването става през април, желаещите са двойно повече, предимство имат децата от читалищните школи. Все още цената за ден е 20 лв., вкл. обяд в местен ресторант. През деня децата излизат на разходка в парковете, играят спортни игри, учат английски, ходят на басейн, организират се дори екскурзии извън града, последната бе в Копривщица.Таксата е само 100 лв. седмично, най-ниската в града. С децата работят две преподавателки и един помощник. „С намирането на учители е все по-трудно, заплащането в сектора е вече по-високо и повечето от тях не искат през лятото да работят“, обяснява Александров. Той не е сигурен, че при това положение и в условията на предстоящия ремонт на сградата занималнята ще функционира и догодина. Възнагражденията на преподавателите в занималните е и причина таксите в повечето от тях да растат.

100-200 лв. седмично

По 25-40 лв. дневно, без храната, се движат цените в най-търсените занимални. В една от тях, която води децата на обяд в заведение в центъра, което готви специално за децата, има тристепенно меню срещу 5 лв. на ден, освен седмичната такса от 140 лв.
В „Образователен център TEDDY“ на Теодора Атанасова групата от 12-13 деца е сформирана още през април. Някои от родителите са проявили желание да осигурят спокойствието за детето си през лятото още от миналата година, когато също са били тук. Има възпитаници на школата по английски към центъра, малки ученици от чужбина – САЩ и Кипър, казанлъчани, както и деца от други български градове, дошли за лятото при баба и дядо. Групата всеки ден сутрин е навън, защото това лято жегата рядко позволява следобедни разходки. Има занимания по ориентиране, моделиране, рисуване, парти-балони. Децата вече са били на театър, посетили са всички местни музеи, където им предлагат специална програма. Слушат лекции за Чудомир, рисуват негови герои в ЛХМ „Чудомир“. Музеят на фотографията ги посреща с радост и оставя незабравим спомен. Едната от двете учителки е психолог – организират се специализирани игри, работи се за интересите на децата към изкуството, доброто възпитание и ролята на семейството.

Роботика и през лятото

В „ЦПО към ИКТ център“ трупат опит в летните занимални от 10 години, разказва собственичката Радостина Кацарова. Обучението по роботика, с което центърът е известен през учебната година, събира фенове на компютрите и през ваканцията – за 10-те деца са осигурени индивидуални оборудвани работни места по два часа дневно. Занимават се и с английски, забавляват се в парковете, рисуват, пеят караоке, ходят по музеи. Занималнята се заплаща. След ковида седмичното посещение на басейн е прекратено. В други занимални обаче то се практикува.
Ученици от първи до четвърти клас има и в „Диви и щастливи“. Там също има разнообразни игри, разходки, басейн. Някои от родителите водят малките дори преди 8.00 часа, защото са на работа.

Тази година набира скорост и най-новото лятно приключение „Щуроленд“. Там има театралното обучение, водено от актрисата от казанлъшкия театър „Любомир Кабакчиев“ Беатрис Благоева. Предлагат се занимания по български и математика, спорт, еко академия с походи извън града. Целогодишният опит в детските забавления на центъра помага в устройването на ежедневни веселби с музика и танци, дори пяна-парти. Ще се работи и през август, може да се посещава ден за ден, както и с предплата за няколко дни. Таксата е 30 лв. на ден с храната.
От няколко години близо 20 деца прекарват лятото с Обучителен и терапевтичен център „Играем, учим и растем заедно“. При тях децата в ранна училищна възраст могат да идват заедно с по-малкото си братче или сестриче. Заниманията са подобни като в останалите центрове – походи, игри, разходки, рисуване, усъвършенстване на ръчните и умствени умения, осигурява се и храна, общо за всичко – по 40 лв. дневно. Центърът е един от най-посещаваните целогодишно, тук има и програма за деца със специални потребности, но от есента той ще се мести в Крън, с цел повече условия за връзка с природата и игри навън.




Безплатно е само в някои културни институти

Най-старата Лятна академия при Общинска библиотека „Искра“ е факт и това лято. Близо 20-годишната традиция продължава със занимания по два часа дневно. Децата четат групово, рисуват, моделират – срещу 3 лв. от 10.00 до 12.00 ч.
Идват около 30 деца без предварително записване. Най-интересната им среща това лято е с личността и живота на Левски, при която гледат презентация, рисуват Апостола, изминават заедно неговите пътеки в Казанлък, разказват от Детския отдел, който регистрира увеличен интерес към четенето през ваканцията. С читателска карта от 5 лв. всяко дете до 14 г. може да заема книги целогодишно.
В читалище „Искра“ лятната академия приключи в края на юли. Започва ремонт. През най-горещия месец тук безплатно се организирахамузикални игри с преподавателя в Школата по изкуствата „Емануил Манолов” Йорданка Русинова, ателие „Лято“ – арт работилница с Мариела Попова, а детската театрална студияприе малките с „Хайде да четем приказки!“. Най-голямото детско събитие в „Искра“ бе театралната постановка „Чудеса от прежда”, разказана от Силвана Петроваот „Илкова театър”.Организатор на събитието, което събра в салона на читалището децата от всички градски занимални, бе актьорът от студията Атанас Хътов.
Художествената галерия в Казанлък е креативна в работата с децата и през лятото. Вече трети месец продължават всяка събота от 11.00 часа художествените ателиета, които протичат успоредно със запознаването на малките с изкуството, представено в залите на културния институт.„И аз имам сянка“, „Колаж по Стефанка Стойчева. Изкуството да рисуваме с ножица“, „Лаборатория за бои. По Васил Стоилов“ са само част от тематичните ателиета, провеждани по различните обекти на галерията – Централна зала, Музей „Ахинора“, Къщите-музеи на Ненко Балански и Дечко Узунов. Групите са свободни за посещения, таксата е 6.00 лв.
Музеят на фотографията за поредна година е интересно място за малките ученици в Казанлък. Тук посрещат децата безплатно и с нескривана радост. Запознават ги с колекцията фотоапарати и с фотографската техника, изнасят лекции, прожектират филми и диапозитиви, ретро приказки. Заниманията са по график със свободен достъп, но се приемат и организирани групи от занималните по тяхна заявка.
В Театър „Любомир Кабакчиев“ това лято няма детски събития, но спектаклите всеки петък от 18.00 ч. привличат своята редовна публика в общинската зала. Билетът е 6.00 лв. Възрастните също плащат.
Най-новото място за най-малките тази ваканция е дворът на Художествената гимназия. Там, обикновено в четвъртък сутрин, новият председател на Спортен клуб по ориентиране 1957“към ТД „Орлово гнездо“Милко Станевбезплатно показва на ученици от първи до трети клас началните стъпки в сложния спорт, с който той цял живот се занимава професионално у нас и в чужбина. Идеята му е мащабна – измежду малките да открие своите бъдещи възпитаници и новите шампиони на Казанлък, каквито в туристическото ориентиране вече има. Децата се състезават по леки маршрути с предварително зададени параметри.
Детското лято в Казанлък може да бъде интересно, стига родителите да поискат и да имат възможност да го направят такова за своите деца, единодушни са хората, които професионално работят с малките ученици до четвърти клас.
Диана Рамналиева, автор във в. "Трибуна Арсенал"