Жители от 35 многофамилни жилищни сгради в Казанлък са подали документи за саниране по действащата програма, която този път е се обезпечава по Националния план за възстановяване и развитие, сектор енергетика. „На този етап сдружението на собствениците са поели разходи само за енергийното обследване и техническия паспорт на сградите, като средствата им ще бъдат възстановени ако бъдат одобрени от оценителната комисия“, поясни секретарят на Община Казанлък Ваня Иванова. Това ще стане не по рано от края на септември, защото кандидатстването бе до 10 май, а оценителните комисии се назначават със заповед от МРРБ, след което те имат четиримесечен срок да се произнесат по документацията. За Казанлък е определен финансов ресурс по програмата за саниране до 30 милиона лева.
„Интересът към санирането е голям“, сподели г-жа Иванова. Кандидатите са от различни райони в града, най-малката сграда е с шест жилища, а най-голямата със 187 жилища. За сравнение, по Националната програма за подобряване на енергийната ефективност на многофамилни жилища в Казанлък (от 2015-а) са санирани 19 жилищни блока.
Настоящите кандидати ще бъдат оценявани за административно съответствие на подадените документи и оценка за качеството. Важен критерий е и каква енергийна ефективност ще бъде постигната след извършването на заложените строително-ремонтни работи. От местната власт се надяват да бъдат одобрени максимален брой от подалите документи казанлъчани.
През октомври ще са готови първите списъци на разгледаните заявления, които ще бъдат обявени в системата на управляващия орган – одобрени, отхвърлени или записани като резервни. По време на оценяването от сдруженията може да се изиска и допълнителна информация, предупреждават от общината. Де факто, процедурата за СМР-дейностите може да стартира в края на годината, като общината трябва започне изборът за фирми-изпълнители, според изискванията на ЗОП. Тези сдружения, които евентуално ще бъдат отхвърлени, могат да кандидатстват наново, до 16 януари 2024 година. При тях обаче ще важат нови условия, според които по програмата се финансират 80% от дейностите, а 20 е самоучастието на собствениците на жилищна площ.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!