За първи път топ дизайнер подрежда модна инсталация в Музея на розата

Авангардната инсталация „Модни обекти в цветовете на розата” на българския топ дизайнер доц. д-р Мариела Гемишева е един от новите и модерни акценти във Фестивала на розата. Създаден е специално за Музея на розата в Казанлък и провокира въображението с нестандартните си идеи.



Нещо, което доц. Гемишева прави винаги в своите инсталации и пърформанси. Съчетанието на съвременна мода с музейна експозиция е рядко срещано културно явление не само в България. В Музея на розата в Казанлък това се случва за първи път. Предизвикателството, което поднася на казанлъчани и гостите на града топ дизайнерът Мариела Гемишева, се превръща в уникално събитие в богатата програма на 115-ия Празник на розата. Безспорно това е една от най-интересните и иновативни идеи, които се реализират тази година. И още нещо – тя заедно с нейния екип е автор на роклите на Царица Роза и двете й подгласнички в 50-ото юбилейно издание на конкурса, което е тази година.




Инсталацията „Модни обекти в цветовете на розата” представлява художествена намеса в специфичната музейна среда без да променя съществуващата експозиция на Музея на розата в Казанлък. Това е съвременна визуална форма, която провокира модерни и различни гледни точки на възприятие, даващи нов пулс на застиналата музейна експозиция.

В този си проект, състоящ се от модни обекти, скулптури, рисунки, фотографии и видеофилми, Мариела Гемишева събира основни моменти от работата си като художник – моден дизайнер от последните 20 години. По време на откриването на 18 май 2018 година в Музея на розата ще представено и нейното последно арт издание „Автопортрет”. То съдържа фотографии, текстове и интервюта, показващи един забележителен за съвременното ни изкуство артистичен опит.

Доц. д-р Мариела Гемишева е родена в Казанлък. Тя е моден дизайнер и артист в областта на пърформанса, инсталацията и обекта. Преподавател е в дисциплината „Моден проект“ на специалността „Мода” в Националната художествена академия в София. Три пъти е носител на най-високот отличие в българската мода „Златна игла“. През 2008 година е обявена за „Жена на годината“ с номинация на списание „Грация“. Носителка на наградата „24 карата“.

Мариела Гемишева е известна с многобройни нестандартни и запомнящи се експериментални решения в областта на модата и арт пърформанса. Безсъмнено, тя е едно от най-значимите имена в българския моден дизайн. Нещо повече, тя е художник, използващ езика на модата в съвременното изкуство и създател на дрехи, превръщащи се в изкуство. В модните й ревюта моделите са издигнати до нивото на движещи се скулптури. Чрез тях художничката говори за бунта на феминизма, за колебанията и противоречията на съвременната женственост.

Един от забележителните й пърформанси бе в Шипковата къща в Казанлък през 2015 година, наречен „Guns And Roses Oil“. Тук тя представи и своя експериментален парфюм със същото заглавие, съдържащо розово масло. Опаковката е нестандартна, подчинена е на мотото на проекта и има формата на патрон.

Провокирайки зрителите, Мариела Гемишева не се поколебава да провокира и себе си, влизайки в ролята на модел пред обектива на Александър Нишков за „Автопортрет”. За нея изкуството е „практика, комуникация, процес, неспокойствие – динамика, в която измерваш ежедневния си ритъм”. Тя е и основен гост-дизайнер с авторски модни колекции на международни модни форуми като Аssembly Designefestival в Грац; MODEPALAST във Виена за периода 2005–2016 г. Провокацията е съществен елемент в нейните работи, а според американския куратор Роджър Коновър тя е „неподражаема в превръщането на ограниченията в предимства”. Работила е с известни модни куратори. Нейни работи са притежание на Софийска градска художествена галерия в София, ESSL MUSEUM – Виена, Gass Art Gallery – Tорино, както и на много други частни и публични галерии и колекции.

Авангардната инстлация, носеща цвета и аромата на казанлъшката маслодайна роза, подредена в Музея на розата, е поредното доказателство за размаха на един съвременен български творец. При това – казанлъчанин. Официалното откриване е на 18 май, петък, от 17.00 часа в Музея на розата.