21 януари е Ден на родилната помощ, празник на акушерките и лекарите акушер-гинеколози. Обявен е за такъв през 1951 г.

21 януари или още Бабинден, по стар стил, е един от празниците, който се явява своеобразен завършек на дните, свързани с Рождество Христово. Въпреки това, обредността му е езическа.

В миналото бабите, като опитни жени, изпълнявали ролята на акушерки, помагайки на младите нераждали невести. Изпълнявали различни ритуали, а родилките, на които са помагали, им гостували, за да отдадат почит.

Някога бабата акушерка ставала рано и посещавала къщите, където е изродила дете. Носела бяла и червена вълна, лепяла я с мед като коса на момиченцата и като мустаци и като брада на момченцата - благославяла ги да остареят и побелеят, хвърляла жито, давала им да близнат медец.

Майките пък рано сутрин наливали вода от чешмата, към нея добавяли китка здравец или босилек - като символи на здравето, добротата и плодовитостта. Отивали в къщата на бабата, подавали й сапун, поливали й с вода от менчето и я дарявали с пешкир, в който има пара. Понякога, според благодарността, жените дарявали и по-големи подаръци. Задължително носели и някакво ястие, питка, винце. После всички сядали на трапезата и се гощавали, пеели песни и играели хора. По време на празника не се допускат мъже.

Днес голяма част от обредността не се спазва в този си вид, но жените все още се събират, за да се повеселят и усетят силата на общността си. В много от родилните отделения на лечебните заведения се спазва част от традицията, защото се вярва че в нея има и послание за раждането на здрави и щастливи деца.

Честит празник на всички лекари и акушерки!