Над 6 хиляди подписа са събрани вече в Националната гражданска инициатива, подета от Пловдивската БСП – организация, район "Северен и сдружение „Памет и бъдеще“, под името: "Да оставим историята на историците, не на политиците". Това съобщи за zakazanlak.bg Илия Гатев, един от организаторrте на инициативата.

Подписката има за цел да доведе до отхвърляне на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обявавяването на комунистическия режим в България за престъпен. Законопроектът е внесен в Народното събрание в края на януари тази година. В протестната подписка се визират основно предложения, направени от народния представител Методи Андреев.



В депозирания нов законопроект за изменения на приетия през 2000 година Закон, обявяващ комунистическия режим за престъпен, се създават нови 4 члена: 5, 6, 7 и 8 и алинеи към тях,както и нов Раздел за адмиинстративно- наказателна отговорност, който предвижда глоби в размер на 200 лева за физически лица- нарушители, съгласно текстове в новите членове и разпоредби от закона и имуществана санкция до 2 000 хиляди лева за юридическите лица. При положение, че нарушенията се повторят, новите предложения визират удвояване на санкциите, според новите предложени тексстове. В тях се казва, че нарушенията на забраните ще се установяват отТричленни комисии към Областните управи, а наказателните постановления ще се налагат от областните управители или изрично упълномощени от тях лица.


Според новия чл.7: "Министерството на образованието и науката, директорите на училища, ректорите и деканите във висшите учебни заведения, както и самите учители и преподаватели, наред с всички държавни и общински органи, публични и граждански организации, имащи отношение към образованието и възпитанието на подрастващите, трябва да предприемат съответните действия в учебните помагаал, учебници и учебни планове в образователния процес, периодът от 9-ти септември 1944 година до 10 ноември 1989 година, в т. ч. и дейността на партийните и държавни ръководители, да получи точно и обективно отразяване в съотвествие с този закон".

В депозираните нови текстове за изменения към вече приетия закон, в ал. 5, т. .1 се казва, че се "премахват от публични места, собствените им или намиращи се в тяхно владение символи, лозунги, фотоси, надписи и др. знаци и предмети, създадени през комунистическия режим в негова възхвала, или във възхвала на организации, сред които и БКП, вкл. нейните предшественици, нейните ръководни дейци или на режима от 9-ти септември 1944 година до 10 номеври 1989 година."


сн: Бузлуджански символ, който ако предложенията станат факт, може да донесе на притежателя му гроба от 200 лева.


Ако Народното събрание приеме новите предложения за изменения в закона, който обявява комунистичесикя режим за престъпен, то на паметника на Бузлуджа, известен и като Чинията, би следвало да се постави табела със следния текст: "Комунистическият режим в България 9.09. 1944- 10.11.1989 година и дейността на БКП са обявени за престъпни със закон, приет от 38-то Народно събрание". Това визира предложената нова ал. 4 от новия чл. 6, в законопроекта, според която "когато заварени предмети или символи са паметници, чието преместване не може да бъде осъществено веднага, то на тях се поставят указателни табели " с визирания текст.

Гражданската национална инициатива и подписката, започнала от Пловдив до моменате е подкрепена от близо 6 хиляди човека.

Ортаницаторите й са създали възмможност за подкрепа и чрез онлайн петиция.

Целта е събраните подписи на несъгласни с новите предложеиня български граждани, да бъде депозирана преди първото четене в Народното събрание на предлаганите промени в Закона.

Стотици граждани, събрали се днес на Историческа поляна за митинга- събор на БСП се включиха в подписката.

В знак на протест срещу предложените нови текстове и промени в Закона, организаторите на подписката разпространяват сред съмишлениците си специални брандирани червени тениски, със светещо в тъмното изображение на Бузлуджанския паметник и звезда.