Пентагонът започва тиха война в Ирак и Сирия /Евгений Медведев, в. "Независимая
газета", 3 декември 2015 г./
Източник: БТА, Анализи


САЩ ще прехвърлят елитни подразделения от специалните части в Близкия изток - планират акции срещу терористите в Ирак и Сирия. Инициативата на Вашингтон предизвика хладна реакция в Багдад. Нещо повече, шиитски групировки обещаха да започнат борба с американците. Военните действия са безсмислени без политическо уреждане, но поредният кръг от "виенския процес" за Сирия може да не се състои заради изострянето на отношенията между Русия и Турция.
* * *
Вашингтон ще изпрати в региона "специални експедиционни целеви сили", натоварени да освобождават заложници, да залавят и ликвидират бандитски главатари и да събират разузнавателни данни. Това заяви във вторник шефът на Пентагона Аштън Картър пред комисията за въоръжените сили в Камарата на представителите. Според източници от военното ръководство в Ирак ще бъдат разположени близо 200 души заедно със спомагателния персонал, предаде Ройтерс.
В коментар за инициативата на Пентагона бившият високопоставен съветник на Държавния департамент за Сирия Фред Хоф заяви, че тази операция бележи коренна промяна в курса на президента на САЩ Барак Обама. Тя е компромисен вариант между пълноценна сухопътна операция, от каквато Белият дом се отказа, и "техническо участие" в борбата с терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД).
Войниците ще действат в тясно сътрудничество с правителството на Ирак, но Багдад е недоволен от това решение. Иракският премиер Хайдер ал Абади заяви, че приветства помощта от чужбина, но всяко развръщане на нови сили в страната трябва да става с одобрението на правителството. Което е в разрез с изявления на анонимни представители на американските власти, разказали за Ройтерс, че планът за прехвърляне на спецчастите е бил съгласуван с Багдад, преди Картър да говори.
Ситуацията се изостря от факта, че шиитски въоръжени групи обещаха по-рано съпротива срещу разполагането на каквито и да било американски сили в региона. Всеки американски отряд "ще стане мишена", подчерта Джафар Хусаини, говорител на шиитската групировка "Катаиб Хизбула".
"За мен 200 души не са чуждестранни войски, а твърде ограничен контингент, включващ разузнавачи и следотърсачи. Също и бойци от спецчастите, вероятно със задача да проследят и ликвидират водачите на ИД - обясни за "Независимая газета" Александър Игнатенко, президент на Института за религия и политика. - Накрая, така се укрепват връзките и взаимодействието с кюрдите в Сирия и в Ирак. Не е тайна, че темата е крайно болезнена за Турция, съюзничка на САЩ в НАТО. Явно американските военни съзнателно не споменават за контакти с кюрдите, при все че завоалирано ще сътрудничат с тях. Подкрепата за кюрдите се приема много зле и от иракските власти, които точно затова твърдят, че нямат нужда от чуждестранна военна помощ. Макар последните събития да сочат, че въоръжените сили на иракското правителство не могат да се справят с терористите."
Хладно посрещане очаква американците в Ирак. Мнозина жители на страната са убедени, че САЩ подпомагат ИД с цел да запазят своя контрол върху Ирак и да завладеят петролните кладенци в Близкия изток, писа "Вашингтон пост". По-рано шиитски опълченци разпространиха видеозапис, показващ как американски хеликоптер хвърля оръжия на терористите.
Командирът на едно шиитско подразделение, Мустафа Саади, заяви, че подкрепата от САЩ за бойците на ИД "не буди съмнения". Американските военни смятат всички обвинения за нагласени. "Това е повече от смешно", изтъкна говорителят на американския щаб в Багдад полковник Стив Уорън.
Иракските военни също не вярват САЩ да действат в съюз с ИД. Прессекретарят на министерството на отбраната Насир Нури заяви: "Не сме на мнение, че американците подкрепят ИД". Според него лъжливото усещане идва оттам, че американците правят твърде малко, действат бавно, пренебрегват молбите на иракчаните за подкрепа от въздуха.
Шиитските обвинения са планирана операция срещу Абади, коментират експерти. През последните месеци позициите на иракския премиер са много слаби и той се бори за креслото си с шиитски водачи, затвърдили своя статут с военни победи. А в списъка с поражения на ИД може скоро да видим нова точка: иракски войници и сунитски опълченци са обкръжили град Рамади. Бойците на ИД заплашиха, че ще разстрелват всеки, решил да избяга от града - те ще използват мирните жители за жив щит, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Русия неведнъж е призовавала да се формира международна коалиция срещу ИД в Сирия, но не изглежда много вероятно Вашингтон и Москва да се съюзят. Потенциалният кандидат-президент на демократите и бивш държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви пред Си Би Ес, че във връзка със Сирия очаква от Русия "ако не помощ, то поне липса на съпротива" срещу правеното от САЩ и съюзниците им. Клинтън повтори тезата, популярна на Запад, че стремежът на Русия в Сирия не е толкова да се сражава с ИД, колкото да подкрепя правителството на президента Башар Асад. Същата позиция подкрепя и Барак Обама, направил аналогично изявление на конференция в Париж.
Асад запазва подчертано проруската си позиция; той вече коментира захлаждането в отношенията между Анкара и Москва. По думите на сирийския лидер, свалянето на руския Су-24 показва, че президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган наистина се кани да осуети антитерористичната операция в Сирия. "Това е провал на Ердоган в Сирия, провалът на терористичните му групи означава и край на политическата му кариера и той искаше да направи всичко възможно, за да осуети успеха" (в Сирия), изтъкна сирийският лидер.
Именно бъдещето на Асад е препъникамък в отношенията между Русия и западната коалиция. Очаква се съдбата му да стане ключов въпрос в дневния ред на поредния кръг от "виенския процес", но този път ще се преговаря не в Австрия, а в САЩ. Международната среща вероятно ще се състои в средата на декември в Ню Йорк, пише в. "Ню Йорк таймс". Преговорите обаче са застрашени от конфликта между Русия и Турция, отбелязва американският ежедневник.
"Основните разногласия във "виенския процес" не са между Русия и Турция, а между Русия и Иран, от една страна, и между арабските монархии и Турция, от друга. Тези противоречия ще се проявят донякъде и на срещата в Ню Йорк, ако този кръг се състои", посочи Игнатенко. Според експерта разногласия може да се появят при съставянето на списъци, включващи терористичните групировки и политически приемливите участници, с които може да се преговаря. /БТА/
/Андрей Шарков/