Почитаме св. св. Константин и Елена

Православната църква почита днес светите равноапостоли Константин и Елена. 21 май е празник на нестинарите, народът ни го отбелязва и като преход от пролетта към лятото.

Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда християнската религия като официална във Византия. Неговата майка Елена е построила няколко манастира в земите, където е живял Христос, открила е и кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

Във всички храмове на Българската православна църква се отслужва Божествена света литургия.

Св. св. Константин и Елена е един от магическите празници в народния ни календар, който съчетава почитта към християнските светци и езическия поклон пред огнените божества. Затова днешният ден е посветен и на нестинарството. В Странджа пламват кладите и хората се събират около жаравата, като носят иконата на Св. Св. Константин и Елена. Ритуалният танц трае няколко минути. Вярва се, че по време на своя танц те могат да влязат в контакт със светците Константин и Елена, които им помагат да пророкуват и да лекуват болести.

Народните поверия казват още, че св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето. Името Елена има древногръцки произход и означава "светла като слънце, сияйна".

Константин означава "постоянен" и идва от латински език.

На 21 май имен ден празнуват Константин, Костадин, Константина, Елена, Елеонора и Елица.