Новите електробуси ще поемат по-голямата част от междуселищните курсове в общината

12 нови електробуси и шест зарядни станции са осигурени по втория етап от проекта „Екосъобразна мобилност“, който се осъществява съвместно от Община Казанлък и Община Павел баня. Сега предстои регистрацията на превозните средства, както и изпълнението на още няколко допълнителни мерки, заложени в него – актуализирането на информационната система за управление на общинския транспорт, монтирането на зарядните станции, обезопасяването на шест от важните градски кръстовища, чрез поставянето на нова хоризонтална маркировка и LED осветление, поставяне на тактилни плочки по тротоарите и необходимата знакова сигнализация. Изборът на кръстовищата е взет от комисия, след консултации с РУ – Казанлък, за да се определят най-натоварените и рискови кръстовища в града (сред тях са в района на Съдебната палата, ОУ „Н. Вапцаров“ и други.).
С реализирането на проекта се изпълняват няколко основни цели, заяви кметът на Община Казанлък Галина Стоянова. От 30 януари и междуградските линии са поети от общинския превозвач „Балканинвест“ ЕООД, като дружеството ще осигури екологичен, тих, удобен и редовен транспорт за всички жители на общината. Успешното включване в проекта на Община Павел баня дава възможност за усвояването на добрата практика на казанлъшка община, която ще има своето естествено развитие и в бъдещи проекти между двата съседни общински центъра. Сега в Павел баня ще имат три електробуса и две зарядни станции, а екотранспорта ще обслужва линията Осетеново-Павел баня-Казанлък. „Това е много важна за жителите на общината ни дестинация, тъй като много административни услуги, ползвани от тях се извършват в Казанлък“, заяви зам.-кметът на Павел баня Милена Кавръкова. „Участието ни в проекта ни даде шанс, и ние, като малка община да имаме модерен и екологичен транспорт“, добави тя.
„Деветте нови електробуса ще обслужват междуселищните линии в Казанлъшко, без четири високопланински села – Ясеново, Средногорово, Горно Изворово и Горно Черковище, като до тях пътниците ще бъдат превозвани с дизелови автобуси“, заяви управителят на общинската фирма-превозвач Николай Стойнов.
„Екосъобразна мобилност“ се финансира по линия на „Механизма за възстановяване и устойчивост“, като по втория етап са привлечени над 8,3 милиона лева, от които най-голям е делът на европейското финансиране – повече от 6,25 милиона лева, малко над 18 000 е националното финансиране, а останалите средства са осигурени от двете общини-партньори. С неговата реализация, администрацията в Казанлък се надяват да увеличат пътникопотокът в градския транспорт, да подобрят качеството на обществения превоз и да се подобри екологията в района.