Проектът за опазване на паметника Бузлуджа- „Бузлуджа – паметта на времето" е представен и подкрепен в Европейския парламент, в рамките на кръгла маса „Съвременно наследство в риск“. Това съобщи за сайта zakazanlak.bg авторката на проекта за възстановяване на паметника и превръщането му в монумент на времето арх. Дора Иванова. Младата архитектка работи за опазването на паметника и предлага превръщане на монумента в Музей на националната памет, разказващ историята на България от античността до днес. Кръглата маса в Брюксел е организирана от евродепутата Момчил Неков. В нея са участвали специалисти от България, Румъния, Германия, Белгия и Холандия.
Разработката на българската архитектка е предизвикала изключителен интерес сред присъстващите. „Чуждестранните участници бяха изумени от съществуването на забележителната сграда, непозната за Европа и заявиха подкрепата си към проекта“, сподели арх. Дора Иванова.
Сред експертите, присъствали на представянето е била и Снежка Михайлович - генерален секретар на „Европа Ностра“, организацията с най-дълги традиции и изключително влияние за опазване на културното наследство в Европа. Тя е потвърдила становището на младата архитектка, че при Бузлуджа не става въпрос за партиен, а за национален въпрос, въпрос за опазване на културните ценности на България, респективно и на Европа. Генералният секретар на „Европа Ностра“ и заместник- президентът на организацията Пиет Ясперт са изразили подкрепата си на инициативата за опазване на паметника Бузлуджа, като са споделили, че качествата на монумента биха му отредили място сред 7-те най-застрашени паметника в Европа. Реномираната европейска надпревара „7-те най-застрашени“ на Европа Ностра представя най-ценните застрашени паметници на културата и провокира широко инвеститорско и туристическо внимание.
На събитието са присъствали и представители на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места – ИКОМОС, сред тях и архитект др. Анке Заливако, експерт по съвременно архитектурно наследство. Тя е изразила тезата, че „темата за архитектурата от втората половина на 20-ти век става все по-значима като общо наследство и част от идентичността на страните от Източна и Централна Европа, като в същото това време, това европейско наследство не е представено в листата на ЮНЕСКО“. Тя е изразила тезата, че България е поставена пред уникален шанс да бъде първата в това, защото именно Бузлуджа е изключителен пример за периода и притежава всички необходими качества да се превърне в паметник от световно значение. Това би било първа крачка към възможности за финансиране и световен интерес към сградата.
Подобна тез изрази и проф. Хаспел – директор на Института за опазване на паметниците на културата в Берлин и президент на ИКОНОМС- Германия, по време на посещението си на Бузлуджа през август миналата година. Още тогава при среща с областния управител на Стара Загора той заяви сериозния потенциал на паметника да получи статут на световна ценност от листата на ЮНЕСКО.
Проектът "Бузлуджа- паметта на времето" вече е представен в два български български града- Казанлък и Габрово. Предстои с него за се запознаят и гражданите на Стара Загора.
Повече информация за проекта „Бузлуджа – паметта на времето“ може да намерите на
www.buzludzha-project.com
Cchbbs преди 2 години
Boyan Tringov преди 8 години
Boyan Tringov преди 8 години
Стоян Стоянов преди 8 години
Cchbbs преди 2 години
Boyan Tringov преди 8 години
Boyan Tringov преди 8 години
Стоян Стоянов преди 8 години