Николай Славов, професор по биоинженерство от Североизточния университет в Бостън, Масачузетс, получи наградата на Американският Национален институт по здравеопазване (NIH) за новаторски изследвания "New Innovator Award". Наградата е за постижения, които могат да доведат до нови, много по-ефективни лечения на болести, с които в момента медицината не може да се справи. Проектът на Николай Славов попада в сферата на фундаменталните изследвания и има потенциал за дългосрочни приложения.
Българинът заминава за САЩ през 2001, за да учи молекулярна биология в престижния Massachusetts Institute of Technology (MIT). Има докторантура от университета в Принстън, работил е и в Харвард. В момента е ръководител научен екип в Northeastern University в Бостън.
Признанието идва с петгодишна субсидия от 2 350 000 долара, част от фонд за високорискови и скъпоструващи изследвания на NIH, който подкрепя творчеството на млади учени с новаторски подходи към основните предизвикателства в биомедицинските изследвания.
Тази висока награда Николай Славов получи за откритието си, засягащо рибозомите - изключително важни части от клетката (органели), които поддържат живи съществата - от най-простите като дрождите до самите нас, пише сайтът на университета.
"Рибозомите са едни от най-основните и консервативни структури в биологията. Нашата работа може да помогне да се промени познанието ни за основния принцип в тази област: Как се регулира информацията от гените" - заяви Николай Славов. "Субсидията ще ми даде възможност да изследвам по-детайлно хипотезата за специализираните рибозоми".
Концепцията за "специализирани рибозоми" най-накрая е потвърдена.
Работата на нашия сънародник отправи предизвикателство към твърдението, господствало десетилетия, че всички рибозоми са едни и същи. Някои предполагат, че техният състав, а оттам и функциите им, може да варират, но никой досега не бе показват експериментално или наблюдателно доказателство за това твърдение.
Преди откритието на Николай Славов, учените са смятали, че рибозомите имат пасивна роля в интерпретирането на генетичната информация.
Рибозомата служи за биосинтез на протеини от аминокиселини по зададена матрица въз основа на генетичната информация, предоставена от информационната РНК (иРНК или mRNA). Този процес се нарича транслация.
Миналата година обаче Славов и екипът му разкриват различията в рибозомите в публикация в списание Cell Reports. Констатациите на Славов показват, че рибозомите не само сглобяват протеините, но те също имат функцията и да регулират производството. В известен смисъл от работник на конвейр сега се превръщат в заводски бригадир. Рибозомите могат да определят, например, колко и какви видове протеини да бъдат направени в определени тъкани.
Резултатите ще имат последици за нови посоки в области като лечението на рака и регенеративната медицина.
"Експериментите, които направих, дават директни данни каква може да е функцията на тези мутации в рибозомните протеини, споделя младият учен. - Защото, ако не знаем каква е функцията им, не можем да разработим ефективна терапия за ракови клетки с подобна мутация. Доказал съм, че няма само един вид рибозоми, а има много, които могат да регулират синтезирането на протеините, а не само да го катализират. С други думи, за структури в клетката, за които смятахме, че са само изпълнители, че са нисшо ниво работници, вече разбрахме, че имат мениджърски правомощия. С получената награда ще продължа работата си, като очаквам да докажа, че рибозомите имат регулационна роля."
Потенциалните приложения са многобройни и важни. В тъканното инженерство, например, изследователите могат да програмират, да речем, ембрионална стволова клетка, за да я направят сърдечна клетка, като повлияят на рибозомата.
Ако някаква генетична мутация води до увреждане на протеините, която допринася за развитието на рак, изследователите могат разработят лекарства, които да възстановят функциите на протеините и да потиснат растежа на раковите образувания.
Източници: НАУКА ОFFNEWS; economy.bg
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!