Полезни синдикални практики са усвоявали и обменяли 20 представители на синдикалните заводски структури на КНСБ в „Арсенал“ –Казанлък, по време на съвесетно обучение- семинар в турската столица Анкара.
В продължение на 6 дни арсеналските КНСБ синдикалисти са слушали лекции от турски експерти по трудово право и представители на турския синдикат в металообработването и машиностроенето „Тюркметал“. Обучението – практика е организиарно от Евразийския синдикален съюз, в който членуват 18 държави, с техните синдикати. Сред тях е и България, съобщи Димитър Георгиев- председател на синдикалната структура на КНСБ в Завод 2 и началник на производствения отдел в Завода.
По време на 6 дневното обучение арсеналските синдикалисти са били запознати с интересни синдикални практики и възможности за постигане на договореното по отношение на достоен труд, заплащане и социални придобивки в турските машиностроителни предприятия, условията за обявяване на стачки, интересни моменти в трудовото и социално турско законодателство.


Димитър Георгиев и колегите му са впечатлени от ефективността, с която постигат целите си и работят турските им колеги, независимо от силната рестрикция на присъствие на боря на щатните синдикалисти в дадено предприятие.
Условията на работа и труд на работещите, както и допълнителнителните стимули на лоялността и всеотдайността на дадена фирма, битовите условия в работническите почивни станции и СПА комплекси, ползвани от работещите членове на „Тюркметал“, също са били обекти на посещения и възхищение в рамките на обмяната на опит.
З нас, като синдикалисти бе особено полезно да разберем как колегите ни постигат целите си и преговарят с работодателите. В турската държава при непостигане на съгласие между работодател и синдикалисти, последната дума е на държавата и ресорното министертво. Те са тези, които на база изготвен протокол за точките, по които не се постига съгласие при преговорите между синдикат иработодател, се произнасят. Ако и съответното решение на държавата, в ролята й на арбитър в лицето на дадено министерство не удовлетворява работещите, то едва тогава те започвата стачни действия, които са стъпаловидни.
Започва се с ефективен протест от по един час, като всеки следващ ден часът се увеличава с по още един. Предвид мащабите на турскаат икономика и производство, никой уважаващ себе си работодател не може да допусне дълги ефективни стачни действия. Практиката показав, че обикновено след няколкодневни протести и стачки, се сяда отново на масата за преговори, споделя Димитър Георгиев след визитата си в Анкара.


Той и колегите му от „Арсенал“ са впечатлени от начина на работа на терен на представителите на турския синдикат, партньор на КНСБ в Евразийския синдикален съюз.
При положение, че 50% от състава на дадена предприятие е заявило членство в един –единствен синдикат, по правило се назначава само един синдикалист вътре в предприятието, който е на заплата към централата на синдиката.
Този синдикалист се подпомага в работата си в съответното предприятие от не повече от още 7 активисти на синдиката, които обаче задължително работят в предприятието ине са на синдикална заплата.
Агитацията и приобщаването на работниците към синдиката става извън територията на фирмата, са научили арсеналските представители по време на обучението си в Анкара.
В турското синдикално законодателство всичко е централизирано, като бюрокрацията е сведена до минимум. Разчита се на ефективност, активност и бързо постигане на резултат, допълни още Димитър Георгиев.


По една заплата бонус в края на годината, за всяка работна при един и същи работодател, е друго синдикално постижение за членовете на „Тюрк метал“ ,впечатлило българските им колеги. Право на пенсия в южната ни съседка работещите получават при трудов стаж от 25 години, на 6 дневна работна седмица и 8 часов работен ден. При условие, че през всичикте тези години работникът ебил верен на една фирма, то той на финала на трудовия си път получава допълнително и по 25 работни заплати накуп, е друг факт, силно впечатлил синдикалистите от „Арсенал“.


Синдикалният членски внос, който заплащат работещите в турските фирми, членове на този синдикат, е равен на една дневна надница в месеца. При наемането на нова работа срокът на изпитване е двумесечен, а всеки един работодател е дължен да осигури транспорт до работното място за работниците си.


В рамките на обучението в турската столица делегацията от „Арсенал“ е посетила и местен завод за производдтво на автоматични миялни машини. Активистите ан КНСБ са били впечатлени както от размера на производството, на база борй работещи и автоматизацията на различните процеси и замяната на цели специалности и професии с работи. Такъв е примерът със специалиситте ОТК, където тяхната работа вече поета от специални роботи- сензори. Само допреди 8 годони на същите позиции в тази фирма е имало близо 40 работещи ОТК-та, сподели Димитър Георгиев.
Той е категоричен, че видяното и наученото по време на синдикалната обмяна на опит ипрактика в Анкара е полезно, с оглед усъвършенстване на синдикалните практики у нас и подобряване ефективонста на диалога между синдикатите, работодателите и държавата.