Ради Милев винаги е давал повод да се гордеем, че е българин и още повече – че е наш съгражданин. Казанлънчанинът спечели най-тежкия ултрамаратон в света – 6-дневното бягане, което се проведе от 5 до 11 септември в Балатонфюред, Унгария, състезавайки се със скъсан менискус и силни болки в кръста. Един спортен подвиг, който само човек с неговата воля, издръжливост и целеустременост може да постигне.
Ради Милев участва за 7-и път в 6-дневното състезание, организирано от EMU (Унгарската асоциация на ултрмаратонците), като 3 пъти е поставял световни рекорди. Той е единственият българин със световни рекорди на ултрамаратон.
През 2024-а съорганизатор на 6-дневното бягане в Унгария е GOMU (Глобална организация на многодневните бегачи), като състезанието тази година има статут на Световно първенство, а организацията, която има правомощията да признава световни рекорди в ултрамаратонските бягания, е IAU (Международна асоциация на ултрамаратонците). През последните 5 години единственият световен рекорд, признат от IAU за 6-дневно бягане, принадлежи именно на Ради Милев от 2019 година.
Ето и емоционалният разказ на нашия съгражданин за неговото участие и неговата победа на Световното първенство на 6-дневно бягане Mount to Coast GOMU-EMU 6-day World Championship, провело се от 5 до 11 септември 2024 г. в Балатонфюред, Унгария.
„За първи път участвам на Световно първенство и съм единственият българин, мъж, участник на световно първенство на ултрамаратон досега. Представих се добре – първи съм в моята възрастова група М75. Втори и трети са англичанин и американец. Бих искал да отбележа, че най-доброто представяне на българин на ултрамаратон досега е на Ивайло Бенов, който живее в САЩ и е офицер от американската армия. През 2022 г. на Европейското на 50 км в Испания той зае 4-то място в своята възрастова група М45.
Горд съм, че съм първият и единствен българин Световен шампион на ултрамаратон! Но, за съжаление, не успях да изпълня основната си цел: подобряване на 29–годишния световен рекорд в групата М75. А бях подготвен и бях сигурен на повече от 100%, че рекордът ще бъде български... Не можех да повярвам! Всичко се превърна в сън – лош сън. В първите часове на 3-я ден се убедих, че рекорд няма да има. Болките в коляното и кръста бяха много силни - нека споделя, че не приемам болкоуспокояващи. Деян Петков потърси спортен колан, но в Балатонфюред нямаше такъв. Наложи се да отиде до съседния по-голям град, за да ми купи. Едва на 4-я ден бягах с колан, но болките продължаваха. Борбата ми вече не беше за рекорд, а за първото място. Успях да се преборя за него със скъсан менискус на лявото коляно и неописуеми болки в кръста. Определено това е най-слабият ми резултат на 6 дни, но и най-трудно завоюваното 1-во място в групата ми.
Интересен е фактът, че с изключение на няколко човека, всички участници постигнаха резултати под възможностите си. През първите 4 дни температурите бяха високи - над 35 градуса, а след това 2 дни дъжд, което не бе толкова неблагоприятно.
Станах свидетел на подобряването на световния рекорд на Янис Курос на 6 дни - 1036.800 км, от 2005 г. Новият рекорд е на Матю Боне – 30-годишен, от Белгия – 1046.31 км. Беше удоволствие да се следи неговото бягане, постигна го с невероятна прецизност. Бих искал да споделя, че на това състезание срещнах много добри бегачи и се убедих, че голяма част от тях са и прекрасни ХОРА!
Не успях да изпълня основната цел, с която тръгнах към Световното първенство тази година, но въпреки болката, нито за миг не помислих да спра, да се откажа или да си кажа „Никога повече“! Напротив, още отсега мисля за следващата година, когато искам отново да бягам на същото трасе и да проверя възможностите си. Към целите за 2025 г. добавям и неизпълнената от 2024-а – рекордът на 6 дни - най-дългото бягане, за което IAU регистрира рекорди, да бъде български!
Благодаря на Коалиция „Алтернативата на гражданите”, на Румен Радославов и на Николай Пенев за финансовата подкрепа, без която не бих могъл да участвам на Световното първенство!”.
По предложение на общинските съветници от "Алтернативата на гражданите" Ради Милев е Вписан в Почетната книга на Казанлък през 2024 година за неговите изключителни постижения в спорта.
Кирил Чучков преди 2 седмици
Кирил Чучков преди 2 седмици