Днес в Казанлък отците Салезиани в България отбелязаха 130 години от смъртта на Дон Боско, основател и покровител на монашеското общество „Салезианите на Дон Боско”. Епископ Христо Пройков, който ръководи Католическата апостолическа екзархия в България, отслужи празнична Света литургия в католическата църква от източен обред „Свети Йосиф”. В словото си той припомни делото на покровителя на общността Йоан Боско, посветил целия си живот на бедните деца и младежи, като им е вдъхвал вяра и кураж в собствените им сили.
„Не трябва да правите жертви, но работете, работете, работете”, това е било едно от основните послания на светия отец към децата и младежите от бедните крайни квартали, за които никой друг не е полагал грижи. „Искам да ви дам формулата на светостта: радост, задължително да учите и да правите добро на хората”, са другите жалони, които Дон Боско чертаел пред младежите и с цялото си сърце ги подкрепял в житейския им път.
„И днес бедните деца и младежи имат същите нужди, както и тогава, днес, дори повече от всякога, са им необходими помощ и духовна опора”, обърна се монсеньор Пройков към духовните лица и множеството миряни, дошли от София, Пловдив, Стара Загора и други краища на България на честването в Казанлък. В архиерейската служба участваха отци от Казанлък, София, Стара Загора и други градове.
Празникът, посветен на покровителя на обществото Свети Йоан Боско, завърши с музикален спектакъл, който по традиция подготвят деца и младежи в неравностойно положение, които посещават образователните центрове на Салезианите на Дон Боско в България.
На 6 март 1994 година епископ Методий Стратиев изпраща писмо до отците Салезиани в Прага, в което официално потвърждава, че приема предложението им да работят в България и ги кани в ръководената от него Католическа апостолска екзархия.
Когато двамата чехи отец Петър Немец и отец Антон Коман идват в България, натоварени със задачата да изберат място за своята дейност тук, обикалят страната и търсят подходяща енория. Апостолическият екзарх по това време им предлага да започнат в Казанлък. Те харесват града и се установяват. Най-напред устрйват места за битово настаняване и стая за параклис. След време преустройват складовете на бившето детско заведение в църква. Всъщност това помещение - днешната католическа църква от източен обред „Свети Йосиф”, е строено от епископ Епифаний Шанов именно за храм. През 1921 година той купува имот на ул. „Пейо Яворов” и превръща една от стаите на къщата в параклис. След като се установяват в Казанлък, отците салезиани правят строежа на сегашния храм. В самото начало те смятат да посветят църквата на братята Кирил и Методий. Но казанлъчанинът Иван Папукчиев, католик от източен обред, разбира за идването на братята салезиани в града и просълзен от вълнение отива при тях. Именно той им разкрива, че този храм си има светец-патрон и това е Свети Йосиф.
През януари 1995 година идва официалното нареждане за основаване на монашеско католическо общество на Салезианите на Дон Боско в енорията „Свети Йосиф”. За негов първи директор е назначен отец Петър Немец. И досега той ръководи общността в града, установявайки много добри отношения както със свещениците от православните храмове в града, така и с местната власт и гражданите.
130 години след смъртта на Дон Боско продължават да звучат неговите думи: ”Обичайте се като братя, направете добро на всеки и лошо на никой”. Духовникът е обявен за светец през 1934 година. Днес салезианското семейство присъства в 130 страни по света, където продължава започнатата от него мисия за възпитание и подкрепа на нуждаещи се деца и младежи.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!