В град Шипка се намира единственият в България Музей на залесяването. В реставрираната градска къща, разположена сред богата зеленина в подножието на Балкана, се съхраняват уникални черно-бели и цветни фотографии, скици на художника Иван Матов, показващи огромната работа на поколения лесовъди за овладяване на ерозията и залесяване на голите склонове на Стара планина и Средна гора.


Тук се намират фотоапаратът и фотографските плаки на Феликс Луи-Мари Вожели, неговите книги, свързани с овладяване на пороищата и залесяване, и множество автентични документи и вещи като шинел на горски стражар и дървени инструменти, използвани при залесяването.

Впечатление прави огромната Счетоводна книга, която той е водил с перфектна точност и е отбелязвал всяка подробност от извършените залесителни дейности. В двора на музея се намират бюстовете на двамата най-изявени лесовъди от началото на миналия век – Феликс Вожели и Петър Манджуков.

Инж. Феликс Вожели идва в България през 1905 година и оглавява първото Бюро по укрепване на пороищата и залесяването, открито в Казанлък.
В Казанлъшката околия, където лично ръководи работата, са овладени над 12 000 дка пороища, залесена е площ от 4984 дка, изградени са каменни баражи – 2850 куб. м, каменни прагове – 540 куб. м, подпорни стени от камък и дърво (клеонажи) – 6200 линейни метра, запазени охранителни периметри – 54 490 дка. Първото организирано залесяване е в местността „Димовец”, южно от връх Шипка, където е създадено насаждение от дуглазка ела върху ерозирана почва.

За изграждането на баражите в горски територии от Карлово до Твърдица през всички години досега са използвани общо 450 000 куб. м скална маса.

Днес, 111 години след началото на организираното залесяване като държавна политика на България, 25 000 хектара е горската площ, стопанисвана от Държавно горско стопанство – Казанлък.


Изпълнен е пролетният план за 2016 г., като вече са залесени 55 декара с кедър, червен дъб, зимен дъб, цер и бор. От тях 15 декара кедър и 5 декара червен дъб са засадени в местността „Димовец”, където преди две години снежна буря опустоши голяма част от горските насаждения. За есенно залесявание са предвидени 20 декара нови насаждения, близо 15 декара ще бъдат залесени на склона над град Шипка, където дърветата бяха прекършени от снежната виелица.

По случай Седмицата на гората, днес в местността „Гръцко дере”, където преди повече от 100 години е изграден един от първите баражи, директорът на ДГС-Казанлък Тошо Петров и кметът на Шипка Василка Панайотова засадиха символично дръвчета и поднесоха венец като знак на почит към дейността на пионерите в организираното залесяване в България и техния огромен труд, за да я има днес българска гора. На събитието присъстваха кметът на община Казанлък Галина Стоянова, кметове на населените места в общината, заместник-директорът на ДГС-Казанлък Владимир Атанасов, представители на държавното лесничейство.