Обмяна на опит: Мехмед от България - Естер от Унгария


Мехмед Хаджиренчев от ПГ „Иван Хаджиенов“ и Естер Бариц от Търговско-промишлената палата на Будапеща и мениджър на международния проект „Учене чрез практика“ се срещнаха в „Арсенал” АД. Двама изпълнени с амбиции и желание да носят позитивната промяна млади хора. Той - от България, дванадесетокласник от Механотехникума, с ясна визия за своето бъдеще като машиностроител, тя - от Унгария, посветила се на работата за развитие на професионалното образование.



Поводът за кратката и делова среща на Мехмед Хаджиренчев и Естер Бариц е посещението в Казанлък на международна делегация по проекта „Учене чрез практика”. Той обединява 24 организации от държави в Дунавския регион по линия на Трансграничното сътрудничество „Дунав“. Идеята е обмяна на добри практики в сферата на професионалното средно образование и популяризирането им сред страните участници в проекта - Германия, Австрия, Унгария, Сърбия, Румъния, Словения, Словакия, Молдова, Украйна, Босна и Херцеговина, Хърватия, Молдова, България. От българска страна партньори са Търговско-промишлената палата и Регионалното управление по образование във Враца.




Визитата в Казанлък е по препоръка на Министерството на образованието и науката, откъдето специално са посочили Казанлък като образцов пример за реализиране на дуалното обучение между ПГ „Иван Хаджиенов“ и „Арсенал“. Преди две години механотехникумът бе първото учебно заведение в България, което пилотно стартира българо-швейцарския проект за дуално образование ДОМИНО. В момента 4 са казанлъшките фирми-партньори на училището, но „Арсенал“ е предприятието, в което се обучават най-много ученици по две машиностроителни специалности – „Машини и системи с ЦПУ“ и „Мехатроника“. Дружеството е и единствената фирма в региона, в която възпитаници на ПГ „Иван Хаджиенов“ се обучават по специалността „Мехатроника“ в реална работна среда.



В новия и модерен цех за програмно обработване на ротационни детайли на „Обособено производство 600“ участниците в делегацията се запознаха на място с условията, при които учениците придобиват практически знания по машиностроителните специалности. Неформален лидер на групата ученици и техен наставник тук е дванадесетокласникът Мехмед Хаджиренчев, който втора година идва на практика в „Арсенал“ по програмата за дуално обучение. Той изучава специалността „Машини и системи с ЦПУ“. Мехмед вече е готов със своето бъдещо професионално развитие – продължава да работи в цеха и ще учи за инженер по студентската програма на дружеството. Днес той отново бе край машините и с мениджъра на проекта „Учене чрез практика“ – Естер Бариц от Будапеща, обмениха идеи за професионалното образование и за това какво мотивира младите хора да влязат в производството и да се развиват като машиностроители.


Инж. Владимир Чучумишев, ръководител „Техническо развитие“ на „Арсенал“, представи на гостите фирмата, предметът на дейност, политиката й относно създаването на висококвалифицирани средни и висши технически кадри. Той посочи още, че връзката между „Арсенал” и Мехонатехникума е дългогодишна и ползотворна. С проекта за дуално обучение ДОМИНО се продължава традицията дружеството да подкрепя професионалното развитие на бъдещите машиностроители. Освен придобиването на практически опит и умения в реалното производство под наставничеството на арсеналски специалисти, дружеството сключва трудови договори с учениците и трудът им се заплаща. Втората подкрепа е за желаещите да продължат образованието си след средното училище – фирмата предлага програма за подготовка за кандидатстване във ВУЗ и финансово стимулиране на студентите, работещи във фирмата.


По думите на инж. Владимир Чучумишев и на инж. Николай Куцаров, които основно са ангажирани по проекта за дуално обучение, Казанлък е пример за прилагане на успешни практики в тази посока, включително и по съвместни проекти.



Посещението в „Арсенал” се осъществи и благодарение сътрудничеството между Регионалните академични центрове към БАН в Казанлък и Враца.

Гостите събраха много впечатления от най-голямото машиностроително предприятие в България, защото освен модерните производствени цехове, те разгледаха и богатия фирмен музей. По думите на представителите от българска страна опитът на Казанлък ще им бъде особено полезен при реализацията на проекта, чиято основна цел е ефективно партньорство между страните с цел подобряване на професионалното образование и обучение.