Наследник на въстаник предлага преименуване на казанлъшка улица

Недялко Пъков, председател на Инициативния комитет за почитане паметта на участника в Априлското въстание от Казанлък Стефан Почеков, предлага от името на комитета улица „Земеделска” да бъде преименувана на улица „Стефан Почеков”. Това ще стане след съгласуване с живущите на улица „Земеделска” в града, като се спази цялата процедура. Уличката се намира в квартала, където навремето е била родната къща на въстаника и е свързан с неговото детство. В момента на нея има 14 къщи и преименуването няма да засегне много хора, смята още Недялко Пъков. По негова инициатива преди година и половина бе открита паметната плоча на героя от Казанлък. Тази година

Недялко Пъков предлага освен преименуване на улицата в града, да бъде обявен и конкурс за разказ сред учениците на ОУ „Св. Паисий Хилендарски” на тема „Аз познавам героите от Априлското въстание и искам да бъда един от тях”. Училището пое шефството над паметната плоча, а с конкурса за разказ и есе паметта за Стефан Почеков ще продължава да живее сред подрастващото поколение, смята Недялко Пъков. Наградените от конкурса, който ще се отчете през следващата 2019 година, да посетят село Чифлик, в околностите на което е убит казанлъшкият въстаник и където се издига негов паметник, както и места, свързани с Априлското въстание. По предложение на Инициативния комитет портрет на Стефан Почеков да бъде изработен и дарен на всички училища в Казанлък, както и на читалище „Искра - 1860”. Инициативният комитет ще продължава дейността си, като също да бъде наречен на името на героя от април 1876 година.


С поредицата родолюбиви инициативи, в които е движещата сила, Недялко Пъков може да се нарече съвременен будител. Локомотивният машинист и специалист по поддръжката на машините в цех 130 на Завод 5 в "Арсенал" АД, понастоящем пенсионер, от години е подхванал своята съвременна апостолска дейност, която вече дава плодове. И за това си има обяснение, защото в неговите вени тече кръвта на един от участниците в Априлското въстание – Стоян Пъков. Прадядото на Недялко – Янко Пъков, и стотникът от въстанието Стоян Пъков са първи братовчеди. Родът на Недялко е от борбеното и непреклонно Панагюрище. „Като стотник Стоян Пъков се е сражавал 3 дни на Балабановата кория, после на Манево бърдо, а накрая е водил 5 дни кървав бой в Хаджисимеоновата къща в Панагюрище”, разказва спомените за своя героичен родственик Недялко. Според стигналите до него сведения, именно смелостта и героизмът на Стоян Пъков и Рад Клисаря, които са отбранявали Панагюрище от ордите на Хафуз паша, са предотвратили избиването на мирното население, както това се е случило в Батак. Хората успели да излязат от града по време на битката на четниците с турската войска. Самите въстаници успяват да се измъкнат от къщата, преди да бъде унищожена от оръдеен изстрел, и да поемат по билото на Стара планина. Но попадат на засада и в землището на село Веригово, квартал на Хисаря, Стоян Пъков пада убит. С него неразделно е вървяло ловното му куче, което изхлузило елека от тялото на убития си стопанин и извървяло 30 километра обратно до дома му в Панагюрище. Именно по елека неговите близки разбрали за участта на Стоян и така наследниците предават историята на своя родственик от поколение на поколение.

По инициатива на Недялко Пъков и негови роднини на мястото, където са се водили най-кървавите сражения в Панагюрище по време на Априлското въстание, са засадени три американски дъба. Пак по инициатива на родолюбивия казанлъчанин, в парк кв. „Васил Левски” е засаден американски дъб в памет на Стефан Почеков.Три книги "Орцо воевода" за участника в две въстания и две войни Иван Маринов Парпулов от Панагюрище е дарил на казанлъшки културни институти Недялко Пъков, за да се знае и за този велик българин.

През 2010 година в родното му село Хлябово, Тополовградско, Пъков организира родова среща. Там заедно решават да издигнат паметник на своя геройски загинал родственик.Събират пари и не след дълго паметната плоча е издигната, заедно с черешово топче до нея. Недялко Пъков се гордее и със своя родственик Делчо Пъков – скулптор, който изработва два прекрасни каменни паметника на Райна Княгиня - в центъра на Панагюрище и в родната й къща. С него са четвърти братовчеди и двамата са се врекли да пазят паметта не само на своя героичен прадядо, но и паметта за смелите априлски въстаници.

Недялко Пъков има две дъщери – Таня и Янка, които живеят в Казанлък, а внукът му Владислав бе едно от първите деца, които рецитираха патриотични стихове през паметната плоча на героя Стефан Почеков.

На снимката: Недялко Пъков показва снимката на Стоян Пъков - роден през 1834 година и загинал през май 1876 година.