Интересна изложба в Музея на розата

„Българският принос към културно-историческото многообразие в Обединена Европа”. Под това мото на 30-ти януари от 17,30 часа в Музея на розата в Казанлък се окрива поредна интересна експозиция, организирана от РАЦ -Казанлък и ИМ "Искра".


Панелната експозиция е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките.

На 22 постера е показан приносът на Българската академия на науките за научното и културното издигане и приобщаване на страната ни към европейската общност. Това са биографични документи, дневници, мемоари, портрети на известни личности, скици, карикатури, етнографски карти. Специално място е отделено на уникалния художествено-документален архив на австро-унгарския пътешественик и художник Феликс Каниц.. Ранните преписи на „История славянобългарска”, взаимоучителните таблици на Неофит Рилски са включени още в изложбата. Идеята за паневропеизма, за сближаване и сътрудничество между европейските народи на политическа, икономическа и културна основа съществува в България от 30-те години на XIX век. Неин основен радетел е проф. Иван Шишманов.

Изложбата включва документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци – членове на БАН. Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа - с документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на Българската секция на Паневропейския съюз. Те убедително говорят, че още през 30-те години на XX век България възприема идеите на паневропеизма за сближаване и сътрудничество между всички европейски народи на политическа, икономическа и културна основа.


Представените в изложбата архивни материали са и своеобразен принос в културната програма по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

Интресната експозиция ще бъде достъпна без вход за посещения от гражданите до края на месец февруари 2018 година.