България се отправи по пътя към еврото

Министерският съвет упълномощи министъра на финансите да изпрати от името на страната искане за установяване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка, съобщава правителствената служба след днешното заседание.

Решението на правителството е следваща стъпка след получената подкрепа на 12 юли 2018 от еврогрупата относно изразеното от българските власти намерение за присъединяване на българския лев към Механизма на валутните курсове II. Тясното сътрудничество се установява с решение на ЕЦБ, при условие че са изпълнени условията, предвидени в член 7 от Регламент (ЕС) № 1024/2013.

„Това е част от пътната карта за присъединяване на България към Еврозоната и на българския лев към механизма ERM-2“, подчерта финансовият министър Владислав Горанов.

„България се отправи по пътя към еврото“, коментират и анализатори на Райфайзенбанк България, цитирани от economy.bg. Те отчитат готовността от европейските партньори да подкрепят приемане на България в Банковия съюз и „чакалнята“ на еврозоната (ERM II). „Влизането на България в еврозоната е положително, тъй като сега не се възползваме от предимствата на единната валутна зона, а де факто левът е тясно обвързан с еврото в режима на валутен борд. Със стартиране на механизма за тясно сътрудничество отново се намери значима национална политическа цел, която има потенциала да обедини усилията на институциите, необходима след приключване на председателството на Съвета на ЕС“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.

В месечния икономически обзор на Райфайзенбанк анализаторите коментират и последните данни за ръста на кредитите и депозитите. Според публикуваната от БНБ парична статистика новоотпуснатите кредити отчитат годишен ръст от 5.1% (последните данни са към май), като това е двадесети пореден месечен ръст. Подобно на кредитите, депозитите отново нараснаха – с 9.2% на годишна база. Депозитите на фирмите растат по-бързо от тези на домакинствата, като този солиден повтарящ се ръст е индикатор за относително затруднен инвестиционен процес в стопанските предприятия.

„Очакваме леко понижаване на дела на лошите и преструктурирани кредити в следващите месеци, тъй като банките продължават да „чистят“ стари лоши портфейли. От друга страна, кредитният портфейл расте, като качеството на новия бизнес е отлично“, допълва икономическият анализатор на Райфайзенбанк.