77 свободни учителски места в Казанлъшко

Бюрото по труда в Казанлък обяви свободните работни места към 21 август. Рекорден брой спрямо предходни години са свободните позиции за учители. Общо 77 учители се търсят, като 40 от тях са от трудовата борса в Казанлък, а останалите 37 – от нейните филиали. Преподаватели по математика, информационни технологии, физика, история, география, български език, биология, ангрлийски, испански, музика, физическо възпитание, специални предмети. На практика, почти няма учебен предмет, по който да не се търсят учители, показва справката от диирекция „Бюро по труда“ –Казанлък.

Около 4000 учители се търсят в училищата в страната, като най-голям недостиг традиционно има по предметите физика, математика, информатика и химия. Общо учителите в страната са над 90 000 и очакванията на Министерството на образованието и науката са тези места да бъдат заети, посочва просветният министър Красимир Вълчев, цитиран от Дарик.

По думите му, всяка година преди началото на учебната година има търсене и недостиг на учители, като в последните години средно годишно над 5000 учители се пенсионират. През тази година между 4500 и 5000 учители се очаква да се пенсионират, но още не се знае колко от тях ще останат на работа или придобивайки право на пенсия ще подновят правоотношенията си в училищата.

Още през миналата година МОН е започнало да разработва информационна система, която да картографира търсенето и предлагането на педагогически специалисти и на педагогическа работа в страната.

Информационната система трябва да бъде готова до края на годината. В нея ще се регистрират завършващите с педагогическа правоспособност във висшите училища, както и специалистите, които са с такава правоспособност на пазара на труда или желаят да се включат в педагогическа професия. Те ще заявяват в кои общини и по кои учебни предмети могат и искат да преподават. В системата ще има информация и за всички педагогически специалисти, които навлизат в пенсионна възраст. Всеки, който завършва, ще може да види къде се очаква недостиг на педагогически специалисти, както и чрез данните МОН ще може да прави сериозни анализи за недостига на учители.

Общият стимул повече млади хора да се запишат в системата е свързан с увеличението на учителските заплати и с повишаването на престижа на учителската професия, обяснява министър Вълчев. Ще има промени в Наредбата за приобщаващото образование и чрез финансиране по проект по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" учениците, които изостават, задължително ще учат допълнително. За тези деца не се предвижда повтарянето на клас, а допълнителни занимания.