Отпада закрилата при уволнение на хора с увреждания?

52% от работодателите искат да отпадне закрилата при уволнение на хората с увреждания. Предложението за предоставянето на такава възможност е заложено в проекта за нов закон за хората с увреждания, който е предоставен за обществено обсъждане.
Тази теза изрази през седмицата министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, пред национални медии, след като на интернет страницата на ведомството му бе публикуван проекта за нов закон, с цел обществено обсъждане.

Проектът може да се прочете или изтегли оттук:


Новият проект на закон бе подготвян в продължение на месеци и след сериозен и неспиращ натиск на общественото мнение и на различните организации на хората с увреждания, както и националният омбудсман.
В проектозакона се предлага отпадането на защитата от уволнение, което по думите на министъра, дошло по предложение на организациите на самите хора с увреждания.

Според него, „осигуряването на заетост е ключът към интеграцията на хората с увреждания в обществото“ Така той мотивира предложението за квоти за лица с увреждания при работодателите, които били в съответствие с европейски практики. Подобни регулации и квоти били въведени вече в Закона за държавния служител.
Последните проучвания на Българска търговско-промишлена палата сред работодателите в България показват, че 52% от работодателите искат да отпадне тази закрила при уволнение на хората с увреждания. Съобразяването с този факт от страна на организациите на хората с увреждания, станало и повод да се заложи в новия проект на закон, обясни още Бисер Петков.

Проектът отрязава както страховете на работодаталите да наемат хора с увреждания, така и проблемите пред които те се изправят при съществуващия сериозен дефицит на пазара на труда. Търсенето на баланс и удовлетворяване на двете страни, са други цели на предложената мярка. Затова се разписва и съответна квота за наемане на хора с увреждания.
Ако даден работодател не може или не желае да попълни квотата за назначения на хора с увреждания, то той е задължен да внася т.нар. компенсационна вноска във Фонда за заетост на хората с увреждания.

На практика „квотен принцип“ при наемането на такива лица от страна на работодателите има и в момента и той е разписан в Кодекса на труда- до 6% от целия числен състав на предприятието би следвало да са такива хора.
За „Арсенал“ – Казанлък тази квота е все още не е изпълнена на 100%, съобщи за zakazanlak.bg Красимир Папазов, ръководител отдел "Безопасност и здраве" в "Арсенал". Мотивът му е, че към края на август във фирмата заетите и картотекирани лица и то с над 50% трайна загуба на работоспособност са 200 човека. Други 270 работещи са с по-нисък процент от 50% - между 12 и 50% трайна трудоспособност. Има и други 100 човека, които не са минали ТЕЛК, но имат различни заболявания и също са на определени за хора с увреждания работни места. Така към момента общият им брой в "Арсенал" е 570 човека, при определени за това 600 места, при общ числен състав във фирмата към края на август 9 800 човека. 6-те процента работни места за хора с увреждания се залага и в ежегодния КТД, който двата синдиката в "Арсенал"- КНСБ и КТ "Подкрепа" сключват с изпълнителния директор на дружеството.

Съгласно предложените текстове в проекта на Закона за хората с увреждания, се предлага уволнението на такъв работник или служител да става само с предварително индивидуално разрешение от Агенцията по труда.
От следващата година при изплащането на месечни помощи на хора с увреждания, обективният измерител ще бъде линията на бедност – предвидено е месечната помощ да бъде процент от нея. Увеличението е най-съществено за хората в най-тежко положение – с над 90% инвалидност, които не са работили и нямат възможност да работят поради физическото си състояние. Идеята е сумата да се доближи максимално до помощта, която получават децата до навършване на пълнолетие.

Финансовата подкрепата, плюс социалната инвалидна пенсия е предвидено да достигнат до линията на бедност, а за следващата година одобрената от Министерския съвет такава е 348 лева. Допълнително хората с увреждания получават т.н. добавка за чужда помощ в размер на 94 лева.

Според социалният министър "в сравнение с това, което в момента получават, увеличението е с над 200 лева”.
Хората с над 70% инвалидност месечно ще взимат „досегашните интеграционни добавки и спрените като отпускане, но продължаващи да се изплащат четвъртинки инвалидни пенсии от НОИ.
Финансовата подкрепа ще бъде първата мярка, която ще влезе в сила от началото на следващата година, а законът ще заработи 6 месеца след обнародването му.